Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Ze względu nieduże wymiary jest ciekawą opcją dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie jeśli planujemy hodować w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, aby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, ponieważ może to grozić utknięciem zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wylatują poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa nieco twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi nietrudno zadbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę naszej świnki morskiej warto umieścić w niej potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, ponieważ będzie miała kryjówkę, gdzie może udać się na odpoczynek albo uspokoić się, kiedy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

klatka dla świnki morskiej