Nowoczesne retro: modernizm we współczesnym wydaniu

Modernizm jako styl w aranżacji wnętrz powstał ponad sto lat temu. Powstał on w oparciu o założenie, że należy odejść od wszystkich znanych dotychczas stylów. Co za tym idzie, postanowiono też odjeść od wszelkich zbędnych dekoracji, gdyż forma miała wynikać z funkcji.

Styl ten był niezwykle popularny w dwudziestoleciu międzywojennym, a także w latach po drugiej wojnie światowej. Po wielu latach zapomnienia modernizm wraca dziś znowu do łask, w nieco odświeżonej formie.

Prosto i funkcjonalnie

Mimo upływu lat w modernizmie wciąż króluje zasada, że wszystko ma być możliwie proste i maksymalnie użyteczne. Nie oznacza to jednak, że wnętrza urządzone w tym stylu są zimne i surowe! Wnętrza modernistyczne to wnętrza pełne światła.

Ściany powinny być pomalowane na jasne kolory, takie jak biały czy żółcie, lecz możemy wybrać też bardziej zdecydowane barwy jak pomarańczowy czy czerwony, na wszystkich ścianach lub tylko na jednej. Na ścianach nie powinno być żadnych wzorów czy innych faktur, gdyż modernizm kocha prostotę. Podobnie podłogi, powinny być pozbawione zbędnych ozdób.

drzwi wewnętrzne

Futurystyczne wyposażenie

Urządzając dom w tym stylu powinniśmy dużą uwagę zwrócić ma meble, jakie znajdą się w naszych pokojach. Powinny być one proste, ewentualnie mieć obłe wykończenia w przypadku sof, foteli i krzeseł. Mogą być, drewniane, metalowe, z plastikowymi elementami- tutaj mamy dużą swobodę wyboru.

Podobnie jak kolory, możemy postawić na jasne, ciemne lub w wyrazistych kolorach. Pamiętajmy jednak, aby całe nasze wyposażenie stanowiło harmonijną całość, w tym drzwi wewnętrzne. Warto zastanowić się nad wymianą klasycznych, zdobionych skrzydeł na proste, nawiązujące do całego wnętrza stylem drzwi.

Geometria

Prosto i funkcjonalnie nie oznacza jednak nudno. Możemy ożywić nasze wnętrze dodatkami w geometryczne wzory: koła, kwadraty, trójkąty. Możemy wybrać tego typu wzór na zasłony, dywany czy dekoracyjne poduszki. Na ścianie możemy umieścić nowoczesny obraz lub reprodukcję jednego ze słynnych modernistycznych twórców.

W mieszkaniu urządzonym w tym stylu mile widziane są kwiaty, lecz powinniśmy się wystrzegać dużej ilości bibelotów. Wystarczy jedynie kilka prostych ramek na zdjęcia i jeden geometryczny wazon, aby nasze pomieszczenie nabrało odpowiedniego charakteru.